Příběh masivního dřevěného hornu

Již nějaký čas používám kompresní drivery a proto si dovolím o nich něco napsat. I ty menší, levnější a jednodušší jednopalcové hrají velmi pěkně, mají menší horn, dostatek nejvyšších kmitočtů a z hlediska rezonance menší nároky na použitý materiál.
Když jsem je poprvé vyrobil a uslyšel, měl jsem okamžitě touhu protáhnout ten bohatý, plný, sametový zvuk frekvenčně co nejníže. Je to velmi citlivá záležitost, jednak ne každý driver dovolí jít s dělící frekvencí nízko a hluboký horn pak ani nepustí nejvyšší kmitočty. 
Již dávno vyřešené dodnes vysoko hodnocené sestavy PIONEER TAD 4001 mají astronomicky drahý 2 inch driver, dělící kmitočet krásných 650 Hz ale šířka TAD 2402 je skoro 70 cm, což jsou omezující faktory. Většina driverů, větších než 1 palec (membrána je 50 mm), má již stejně velikou membránu 75mm (některé i 100) a to je ten důležitý element. Na velikosti totiž záleží 🙂
Napadlo mě přepočítat rozměry originálního TAD na velikost 1,5 palcového driveru a jak se později ukázalo, byla to správná volba, protože ty, co byly k dispozici měly velikost  odpovídající jen 1,4 palce a mnohé navíc jen s otvorem pro 1 palcový driver.
Chtěl jsem vyjít z tohoto osvědčeného designu, a hledal na netu. Našel jsem nejmenovaného výrobce, cena vyšla 10tis. za kus a byl jsem si pro ně hooodně daleko. Zpracování bylo ale špatné, spoustu tmelu i chyby v designu…
Nicméně namontoval jsem 1,4 inch driver + 15 inch bas ve zkušební skříni a okamžitě byl slyšet ohromný potenciál. Hlavně ty vysoké kmitočty! Konečně reálné výšky stejné jako na koncertě, nic podobného jako z malých reproduktorů, kde musím napínat uši, abych něco slyšel. Srozumitelnost a jasnost harmonických tónů je doménou těchto velkých driverů a jejich hornů.
Masivní dřevěný horn nemá díky svému materiálu a designu takřka žádné parazitní rezonance a díky svému tvaru eliminuje odrazy od stropu a podlahy poslechové místnosti. S těmito vlastnostmi za pomoci vnitřních lamel, které mají unikátní tvar, tento horn široce rozprostírá vysoké kmitočty v horizontální rovině. Ty potom nejsou směrové a tzv. netlačí, jako některé jiné hornové designy. Zvuk je z nich velmi plynulý, jemný, sametový.
Od té doby utekly dva roky a já našel šikovného výrobce zde v Čechách, který se zpočátku také učil, ale již jeho první série, za stejnou cenu, byla mnohem lepší, než ty dovozové. Dnes už mám k dispozici čtvrtou generaci a musím říci, že jsem velmi spokojený.
Je paradox, že o co se snažím jít s driverem frekvenčně níže, tím vyšší nároky jsou kladeny na středobasový reproduktor. Je to dáno tím, že luxusní kovová membrána kompresního driveru hraje analyticky takovým způsobem, že se stává nízké dělení velmi problematické, z hlediska správného přenosu spodních harmonických tónů.
Ne nadarmo jsou staré vintage basové reproduktory typu Altec Lansing, k podobným hornům, dosud stále vysoce ceněny, a najít podobné reproduktory není snadné.
Pravda je taková, že do 800Hz je více jak polovina spektra celé muziky a v tomto poměru se musí zohlednit invence do celé sestavy. Vzhledem ke skutečnosti, že horn W300/500 řeší vrch prakticky bezpracně, kvalitní středobasová skříň vyžaduje obrovské množství pozornosti.

Yuichi, TAD, Horn Studio

W500/W300 – zvuk je tak blízko realitě

Jak jinak, na koncertě nebo v divadle je použita stejná technologie, ale zde je dotažena k vysoké úrovni. Tento zvuk všichni velmi dobře známe.

W300: větší horn, mezní kmitočet 280Hz, šířka 660 mm. V tomto hornu se používají 2 palcové drivery, adaptéry jsou vidět na obrázku.

W500: menší horn, mezní kmitočet 450Hz, šířka 490 mm. Jeho velikost odpovídá 1,5 palcovému driveru, bez úpravy lze použít i 1,4 palcový driver, k dispozici jsou adaptéry pro oba typy.

Oba typy jsou přepočítané a upravené z původního designu TAD 4001. Jsou masivnější konstrukce z březového multiplexu a jsou upraveny pro širší škálu typů driverů pro lineárnější výslednou charakteristiku.

Realizace

dvoupásmové W542

1,4 inch driver v hornu W500 doplněný basrefexovou skříní s 12 jnch basem. Jasné výšky, precizní středy a velmi rychlý bas. Citlivost 94 dB více...

dvoupásmové W555

1,5 inch driver v hornu W500 doplněný basrefexovou skříní s 15 jnch basem. Muzikální zřetelné výšky a středy, mohutný bas. Citlivost 97 dB více...

Nabyl jsem dojmu, že že v současné době většina výrobců reproduktorů (u HiFi jsou to až na malé vyjímky všichni) vyrábí své produkty, ve snaze za nejmenším zkreslením a impedančními výkyvy, velmi tupého znění s absencí živosti. Při jejich poslechu mám pocit, jakoby reproduktory někdo přikryl peřinou. Aby začaly trochu hrát, potřebují obrovský výkon a potom znějí téměř všechny stejně. Prostě jako drahé HiFi. Tento termín je typický pro většinu drahých HiFi sestav, čím více HiFi, tím více chladný, neosobní zvuk.

Tyto reproduktory v žádném případě do takové kategorie nepatří. Jejich doménou je živost, zřetelnost, dynamika, kterou dobře známe z koncertů.

Něco z výroby

Basové skříně jsou velmi tuhé, uvnitř vyztužené labyrintem příček. Čtvrtá generace hornů je již precizně vyrobená  bez dodatečného tmelení. Je předlakovaná, je možné ji barvit a nebo změnit odstín inkoustovým lakem.

W500 pro 1,4 až 1,5 inch kompresní drivery

Dvoupásmové reproduktorové sestavy s hornem W500 jsou, přes svoji velikost velmi kompaktní, přes to se pramálo podobají většině komerčním sestavám. Je použita kvalitní technologie, reproduktory, součásti, materiály. To vše se velmi pozitivně odrazilo na výsledku. Přijďte se sami přesvědčit.