Hedlund Horn
Příběh Hedlundova hornu začal ve Švédsku, kdy první pár vyprojektoval a sestrojil Jan Hedlund, kterého už nebavilo poslouchat konvenční reproduktory s jejich problémy. Dlouho studoval správný design hornových skříní, aby nakonec postavil v té době první horny tohoto tvaru.
Od té doby podobný tvar kopírují mnozí výrobci s menším či větším úspěchem. Mám ale podezření, že málo z nich má nastudovaný tento design tak dokonale, jako Jan Hedlund, který nakonec zpřístupnil svoje plány pro veřejnost.
Zvukovody se zabývám již nějakou chvíli, abych mohl ocenit technicky dokonalý přístup, proto jsem se rozhodl, že je postavím také.
Oceňuji tvar typického Tractrix, jako jediného správného hyperbolického rozšiřování k dosažení nejlineárnějšího akustického obrazu. Také se mi líbí bedlivě vypočtená štěrbina i správně zvolená akustická komora k použitému reproduktoru. Máte podobný hornový systém doma? Víte, že nelze bez úprav použít jakýkoliv širokopásmový reproduktor? Toto a mnohé ostatní je v tomto designu správně zohledněno. Výsledkem je skutečně precizně povedená konstrukce.
Jan Hedlund použil v v tomto hornu reproduktor Lowther DX2, který má neodymiový magnet, v té době to byla novinka.
Mě se více osvědčil reproduktor AER, který je precizněji zpracovaný, je ale několikanásobně dražší, 165tis. Kč za pár.
Reproduktory AER se konkrétně pro tyto dlouhé back loaded horny upravují tak, aby zvládaly vytlačit veliký sloupec těžkého vzduchu bez ztráty dynamiky.
Hedlund je Tractrix horn o délce 2,85 metrů a při správném umístění se krásně sčítá zvuk z měniče a z hornu (400Hz) až do mezní frkvence 50Hz-3dB, to je krásný výsledek, že?
A jak horny hrají?
Vlastní délka hornu společně s použitým reproduktorem AER s nízkým QTS má nádhernou kontrolu v base a zároveň nad celým signálem.