Digital Analog Converter
Jestliže chci objektivně hodnotit drobné nuance v TOP třídě DACů, opět budu potřebovat velmi jednoduchý a citlivý systém, abych zřetelněji slyšel rozdíly. Těžko budu hodnotit znění DACu na 300 Wattovém zesilovači a necitlivých těžkých reproduktorech.
Kdybych měl ze svých zkušeností říci, který obvod v DAC má největší vliv na výsledné znění, bude to typ procesoru, hodiny, analogový konec a zdroj, všechno stejnou měrou. Kterýkoliv tento obvod budu upgradovat, dostanu vždy lepší výsledek, možná zdroj bude mít o něco větší vliv. Ale zase, když vyměním procesor a nebo hodiny, výsledek bude malý, pokud budu mít standardní tranzistorový analogový konec.
Tedy pořadí: Nejprve se zaměřím na zdroj, který má vliv na znění procesoru, analogového konce i na fázový šum hodin. Pomohou HF, RF, Dc filtry, nízkošumové stabilizátory, kvalitní filtrační kondenzátory. Dá se snadno napájet baterií. Na druhém místě analog, převodní trafa nebo elektronky jsou ideální řešení. Hodiny, TCXO, OCXO, … extra napájené nízkošumovým zdrojem. Procesor jsem nechal schválně na konec. Pokud budu hodnotit delta sigma mezi sebou, ty poslední jsou technologicky hodně dobré a rozdíly nejsou tak veliké. Pravda je ta, že mají velkou výhodu v napěťových výstupech, jednoduchý analogový buffer s filtrem to řeší. Je to ale jen jedna strana mince. Při jejich poslechu se nemohu zbavit dojmu umělého, plastového znění s řídkými, možná spíše nepřirozenými harmonickými tóny. Dle mého názoru nemůže hrát delta sigma nikdy lépe, než multibitový R2R, který při dodržení dobrých podmínek – hodiny, analog, zdroj, dokáže hrát lépe než gramofon (záleží na nahrávce). Delta sigma zní zpočátku velkolepě, plynule, podrobně, prostorově, ale přes to nepřirozeně, v porovnání s R2R, jako by hudba zněla přes igelit.
Nabízí se přirovnání, co jsem někde četl, že veškeré převzorkování, které delta sigma provádí je podobné jako manipulace s výborným vínem. Možná zpočátku není tak dokonale čisté, jako po několikanásobné filtraci. Postupným filtrováním a vzorkováním najednou přijdeme na to, že už dávno nepijeme to původní výborné víno. V každém procesu je víno stále čistější a průhlednější, až je nakonec podobné barvou a chutí obyčejné vodě. Veškerá chuť, sladkosti, příjemná vůně … vše je pryč. Po chvilce poslechu zbyde jen prázdnota a bolest hlavy, kterou způsobil onen podrobný nepřirozený suchý zvuk plný ostrých impulsů.
R2R DAC v portfoliu Horn Studia
Už jsem udělal spoustu převodníků, začal jsem multibitovými v době, kdy byly ty jednobitové na vrcholu a byly opravdu velmi mizerného znění. S multibitovými jsem si vystačil dlouhou dobu, potom jsem vyzkoušel několik nových delta/sigma, musím říci, že se hodně polepšily, a je jedno, jestli je to ten, či onen, ty poslední od každé značky jsou dobré. Ale dobré je za tři. S nově nabitými zkušenostmi nyní vyrábím opět R2R a jedním slovem úleva. Tolik barev, nuancí, pohody, žádný digitální smog. Schválně zde nehovořím o názvech čipů a jejich výrobcích, protože je to skoro jedno. Rozdíly jsou navzájem opravdu malé. Ale rozdíl mezi delta/sigma a R2R je ohromný, předpokladem je ovšem špičkový zbytek audio aparátu, na kterém bude rozdíl dobře slyšet.
Následující R2R převodník je postaven na čipu z roku 1987. S ohledem na skutečnost, že se jedná o netradiční technologii USB vstupu a oscilátoru, jsou podporovány pouze 16bit. soubory ve formátu WAV nebo FLAC. Osobně v tom nevidím žádný handycap, protože se jedná o klasický CD formát ve kterém je 99% veškeré muziky. Troufám si tvrdit, že v podání tohoto R2R DACu zní CD formát jako dobrá gramofonová deska. Použité dual mono Dac čipy mají proudové výstupy, kde je kvalita signálu velmi závislá na nízké zatěžovací impedanci. Na této pozici se často používaní operační zesilovače a nebo prostě jen pasivní odpor. Obojí je špatně, operační zesilovače nemám v oblibě a pasivní odpor, kde při plné hlasitosti teče pouze 1mA by musel mít min. 30ohm, aby se na něm vůbec dal odečíst nějaký úbytek napětí vhodný k zesílení.
I takto nízký odpor rozhodí odporovou R2R síť a zanese zkreslení. Já používám tzv. proudové zrcadlo složené ze dvou vysokofrekvenčních germaniových tranzistorů a docílil jsem zatěžovacího odporu pouze 1,7ohm. Proud z DAC je tedy zachycen jedním germaniovým přechodem a převeden na napětí. Zvuk je velmi muzikální s obrovskou škálou harmonických podtónů. DAC lze snadno provozovat i na 5V baterii a má vyveden špičkový hodinový výstup pro ovládání hudebního PC. Je vyroben v designu EL84SEU, ke kterému je skvělým doplňkem.


Ještě si neodpustím malou úvahu o honbě za vysokým tokem dat. K čemu potřebuji vysoké vzorkování?
Dle mého názoru, je dobré jen pro postprodukci s daty. Vyšší vzorkování bude mít za následek přesnější práci v PC, při jakýchkoliv následných digitálních úpravách.
Ale v převodu do analogu nevidím mnoho výhod. Vyšší bitová hloubka zajistí sice vyšší dynamický rozsah, ale k čemu nám to je. Nejsme schopní zaznamenat více než 60 dB a díky následné kompresi, ať už se jedná tzv. „Loudness War“, omezenou vysílací šířku pásma, nebo z prostých bezpečnostních důvodů, aby to mladým teenagerům neutrhlo uši, je digitální formát zredukován na DR 4-20 dB, ale v průměru jen kolem 8 dB. Na jedné straně úsměvné v porovnání s rozsahem 90 dB, což zvládá starý dobrý CD Reed Book, na druhou stranu smutné pro nás, co máme kvalitní aparát.
A vyšší datový tok? 96 kHz je v současnosti kvalitativní strop a myslím, že ještě dlouho bude. Vysoký kmitočet se mnohem hůře dostává ze signálu jak digitálně tak v analogu a ve výsledku se více pokazí filtrací, než získá na jemnosti. V hudbě je pak více nežádoucích harmonických, které se projeví jako ztuhnutí, nebo ztvrdnutí zvuku. DAC má pak tvrdý, jakoby „prkenný“ charakter a hraje chladně, jako „drahé HiFi“. Proto na všech kvalitních převodnících zní 44,1/16 lépe, s větší lehkostí a vzdušností.


Pokaždé dostávám lepší výsledek, pokud hraji BitPerfect a nepoužívám vzorkování. Vzorkování není bezztrátový proces, vždy něco přidá a něco se ztratí. I na moderních vícebitových delta/sigma DAC, již není vysoké rozlišení žádným přínosem. To bylo doménou starších 1bit čipů, dnes se již od přehnaného vzorkování ustupuje.
Pokud vlastníte starší delta/sigma DAC, kde je tento rozdíl, ve prospěch Hi-Res nebo Oversampling, slyšet, měli byste si poslechnout nějaký jiný, kde je to naopak. Možná přijdete na to, že 44,1/16 na takovém bude hrát mnohem lépe než na vašem stávajícím. Napsal jsem to schválně takto, protože se nabízí otázka: A nebude R2R hrát ještě lépe?
Přijďte si poslechnout jeho plný, přirozený, hladký, analogový projev, při kterém zapomenete, že posloucháte digitální formát.