Citlivé levné dvoupásmo

Chtěl jsem postavit nejlevnější možné reproduktory s nejlepším možným zněním s dostatečnou citlivostí, aby si výborně rozuměly se EL84SEU.

Vrchní pásmo pokrývá upravený JBL driver osazený v kruhovém 8′ hornu, který dovolí dělící kmitočet dolů až na 1,5kHz. Filtr prvního řádu mu tvoří velmi kvalitní Jantzen Silver Z Cap a je svojí hodnotou a strmostí nastaven tak, aby se 107dB citlivost JBL driveru potkala na 1,5kHz s citlivostí 94dB basového reproduktoru, který má filtr se strmostí druhého řádu.

Reprosoustavy jsou 8 ohm, citlivost 94 dB, dělící kmitočet 1,5 kHz, kmitočtový rozsah 25 Hz – 20 kHz -3dB, na takto kompaktní bedny, myslím perfektní výsledek. Jak se to povedlo, můžete posoudit sami, já jsem velmi spokojený.

frekvenční charakteristika citlivého dvoupásma

Jednoduchá výhybka a citlivé reproduktory velmi sluší elektronkovému zesilovači, taktéž i elektrické tlumení výškového a značné mechanické tlumení basového reproduktoru si dobře rozumí s výstupní impedancí EL84. Výšky jsou křišťálově prokreslené a přesné, jak jen mohou znít z lehké titanové membrány JBL, střední pásmo je vyvážené a dobře definované díky nízkému dělícímu kmitočtu a bas je artikulovaný a perfektně těsný díky dobrému tlumení závěsu a většímu obsahu skříně až ke 25Hz.

Citlivé, dvoupásmové bedýnky mají velmi jednoduchý filtr, výborné tlumení, a jsou proto vhodné k elektronkovému zesilovači, kde nejvíce vynikne kvalita EL84SEU, který umí zahrát až do 150kHz, je bez kondenzátorových vazeb a proto je velmi rychlý.  Elektronkové zesilovače mají všeobecně vysokou výstupní impedanci a mnohé konvenční reproduktory pak nemají „těsný“ zvuk.

Citlivost 94dB je dostatečná i s malým výkonem triodového zesilovače lze navodit ve středně velkém pokoji dostatečnou hlasitost. Nyní jsou již u spokojeného klienta.